Gdynia Classica Nova to interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne popularyzujące muzykę klasyczną oraz przygotowujące odbiorców do pełnego czerpania z jej walorów. Łącząc koncerty, projekcje filmowe, wystawy, seminaria oraz nowatorski program edukacyjny dopasowany do wszystkich grup wiekowych, jest projektem wyjątkowym w skali kraju. Wykonawcy oraz repertuar dobierani są według klucza gwarantującego najwyższy poziom. Prezentowane filmy selekcjonowane są spośród dzieł rzadko prezentowanych, realizowanych przez najwybitniejszych twórców. Program edukacyjny zachęca do uczestnictwa i w przemyślany sposób wykształca w uczestnikach potrzebę obcowania z kulturą i sztuką w ich najwybitniejszych przejawach. Kolejna odsłona festiwalu, jak co roku, zaskoczy i zaprezentuje nowy sposób odbioru muzyki klasycznej.
W dniach 2 – 22 października 2016 r. miała miejsce 19. edycja festiwalu Gdynia Classica Nova, przebiegająca pod hasłem „Transformacje”. W programach koncertów znaleźli się zarówno dzieła wielkich mistrzów w ich oryginalnych formach, jak i współczesne opracowania przebojów muzyki klasycznej. Wzorem lat ubiegłych festiwalowi towarzyszyły projekcje filmowe i warsztaty dla młodzieży, zaś nowością były „Wieczory płytowe”, w trakcie których zaproszeni goście opowiedzieli zarówno o sobie, jak i o muzyce, która jest dla nich ważna.
Wśród gości 19. edycji GCN znaleźli się się m.in.: Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Jerzego Swobody, Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyr. Wojciecha Rajskiego, Orkiestra Festiwalowa GCN pod batutą Ariela Ludwiczaka, pianista Dmitrij Szyszkin, organiści Giulio Mercati i Roman Perucki, akordeonista Marcin Wyrostek z zespołem Tango Corazon, a także Artur Jurek, Maciej Sikała, Paweł Pawlik, Marcin Dymiter, Tymon Tymański i Krzysztof Dąbrowski.
Z festiwalowymi wydarzeniami gościlismy w najbardziej prestiżowych miejscach naszego miasta: Teatrze Muzycznym im. D. Baduszkowej w Gdyni, Teatrze Miejskim im. W. Gombrowicza w Gdyni, Gdyńskim Centrum Filmowym, salach koncertowych szkoły Muzycznej im. Z. Noskowskiego w Gdyni oraz Portu Gdynia.