Są Państwo ciekawi kto wystąpi w tym roku w ramach festiwalu Gdynia Classica Nova? Tu można znaleźć szczegółowe informacje o naszych artystach.

Grupa MoCarta

Ale CZAD!, czyli podróże Grupy MoCarta

Podróże to nowe miejsca, ciekawi ludzie, zaskakujące przygody i ogromna energia – jednym słowem CZAD. Czad to prędkość, zmiany czasu, hotele, lotniska, utracone bagaże oraz kraj, w którym Grupa jeszcze nie koncertowała.

Ale Czad, czyli podróże Grupy MoCarta to nowy program kwartetu, w którym muzycy zagrają i opowiedzą między innymi o Chinach, Francji, Kostaryce i egzotycznej Republice Czeskiej. W programie Grupy jak zwykle dominować będzie muzyka klasyczna, okraszona kulturalnym żartem. Muzycy zagrają wiele nowych utworów, ale czasem wrócą do kilku swoich evergreenów.

Cóż… Panowie z wiekiem stają się nieco sentymentalni.

Nowy program Grupy MoCarta to największe przeboje muzyki nie tylko klasycznej, inteligentny żart i mnóstwo energii z całego świata – jednym słowem będzie CZAD!

Od kilku lat Grupa MoCarta jest jednym z najczęściej występujących za granicą polskich zespołów. Muzycy grali w wielu, niekiedy bardzo egzotycznych miejscach, takich jak:
– znane z handlu narkotykami meksykańskie miasto Ciudad Juarez,
– Wenatchee – miasteczko na końcu świata i Stanów Zjednoczonych, w którym nie stanęła wcześniej stopa polskiego artysty,
– małe chińskie miasta, te poniżej 15 milionów mieszkańców, takie jak 南昌.

Dzięki możliwości występowania w wielu zakątkach świata, muzycy poznali kulturę wielu narodów. Wiedzą też czym różni się publiczność tajwańska od belgijskiej (Belgowie bardzo kaszlą…).

Jednak powszechnie wiadomo, że najpiękniejszym miejscem na świecie jest terminal przylotów na lotnisku Okęcie, a najwspanialszą publicznością są Polacy.

Po wielu zagranicznych wojażach Grupa MoCarta nie może się już doczekać koncertów w Ojczyźnie.

MOTION TRIO

Polskie trio akordeonowe założone przez Janusza Wojtarowicza, twórcę idei „tria akordeonowego”, które niczym kwartet smyczkowy staje się klasycznym składem wykonawczym.

Janusz Wojtarowicz,autor większości kompozycji wykonywanych przez Motion Trio, Paweł Baranek i Marcin Gałażyn to światowej klasy akordeoniści wykorzystujący w swej twórczości wszelkie zalety i możliwości brzmieniowe akordeonu, laureaci wielu prestiżowych nagród m.in.: Grand Prix 4. Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego, Deutsche Shallplatten Kritik.
Zdobyli uznanie krytyków i publiczności koncertując w 40 krajach świata, na wszystkich kontynentach.

Współpracowali m.in. z Małgorzatą Walewską, Krzysztofem Pendereckim, Michaelem Nymanem, Bobbym McFerrinem, Janem A.P. Kaczmarkiem, Leszkiem Możdżerem, Michałem Urbaniakiem, Tomaszem Stańko, Trilokiem Gurtu.
Na przestrzeni ostatnich lat Janusz Wojtarowicz wraz z zespołem, prowadził kursy mistrzowskie m.in. w londyńskiej Royal Academy of Music, paryskim Konserwatorium Narodowym czy University of Chicago.

W styczniu 2008 wystąpili z entuzjastycznie przyjętym koncertem w nowojorskiej Carnegie Hall. Zaprezentowali muzykę Pendereckiego, Góreckiego, Kilara oraz własną.
Rok 2008 zakończył koncert w wiedeńskim Konzerthaus.
Początek 2009 roku to pasjonująca współpraca z Michaelem Nymanem

i wspólny koncert Michael Nyman Band i Motion Trio w londyńskim Barbican Center.
We wrześniu 2009 Motion Trio nagrało płytę z Michaelem Nymanem, na której znalazły się najsłynniejsze kompozycje Nymana w aranżacjach Janusza Wojtarowicza.
Rok 2010 zespół otworzył koncertami w ramach La Folle Journee Festival, prezentując muzykę Fryderyka Chopina. W czerwcu 2010 ukazała się nowa płyta zespołu – MOTION TRIO – CHOPIN, nagrana podczas festiwalu La Folle Journee.
Udział w kolejnej edycji festiwalu La Folle Journee, zaowocował płytą – „MOTION TRIO – BRAHMS and LISZT and…”.
Rok 2011 to jubileusz 15-lecia zespołu.
Podczas koncertów otwierających rok jubileuszowy Artyści zostali uhonorowani odznakami Honoris Gratia przez Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego.
W maju 2012 ukazała się studyjna płyta poświęcona muzyce kompozytorów rosyjskich. Wiosną 2013 ukazały się dwie płyty będące wynikiem współpracy z performerem i raperem Łukaszem Rostkowskim: L.U.C&Motion Trio „Nic się nie stało” oraz instrumentalna wersja na trzy akordeony i sample – Motion Trio&L.U.C „Miasto harmonii”.
Obie płyty zostały wyróżnione nagrodą „Mateusza Trójki” za rok 2013, w kategorii „wydarzenie roku”.
Jesienią 2013 roku ukazała się jedna z najważniejszych dla artystów płyt – „Polonium”, zawierająca utwory największych kompozytorów polskich przełomu XX/XXI wieku: Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego, w aranżacjach Janusza Wojtarowicza.
Niewątpliwym sukcesem jest fakt, iż wydawcą płyty „Polonium” jest Warner Classics na licencji Akordeonus Records.
Wiosną 2015 nakładem TVP Kultura ukazało się DVD z zapisem Koncertu „Polonium”.

Początek roku 2016 to udział kolejnej edycji festiwalu La Folle Journee i nowa płyta nagrana na żywo podczas jednego z festiwalowych koncertów.

  • −  Trio polskich akordeonistów drwi z wszelkich przyzwyczajeń i tradycyjnego sposobu gry na akordeonie, przenosi instrument w przyszłość bez jakichkolwiek efektów elektronicznych – pisał francuski „Le Monde”.
  • −  Francuski „Liberation”: „Ci, którzy postrzegają akordeon jako instrument przestarzały, po koncercie Motion Trio radykalnie zmieniają swój pogląd..”

−  Frankfurter Allgemeine Zeitung napisał:” Trio gra po mistrzowsku przy pomocy sugestywnych brzmień…”- To zupełnie nowy muzyczny byt, doskonały przykład współczesnej kameralistyki polskiej – czytamy w „Gazecie Wyborczej”.Motion Trio gra na akordeonach Pigini Sirius Millenium ,ufundowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

SKŁAD ZESPOŁU:

  • Janusz Wojtarowicz
  • Paweł Baranek
  • Marcin Gałażyn

Woytek Mrozek – instrumentalista, kompozytor, aranżer, dyrygent.

Należy do grona najwybitniejszych światowych współczesnych klarnecistów.

Wykształcenie zdobył w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem) oraz w Hochschule für Musik w Monachium (dyplom mistrzowski z wyróżnieniem). W Monachium studiował także dyrygenturę. Artysta jest zdobywcą dwóch prestiżowych stypendiów: DAAD – Dwuletnie Stypendium Rządu Niemiec, które przyznano mu dwukrotnie oraz YAMAHA Music Foundation of Europe. Jest także laureatem wielu prestiżowych konkursów, m. in. III Nagrody w Międzynarodowym Konkursie Klarnetowym we Włoszakowicach oraz I Nagrody w Międzyuczelnianym Konkursie Klarnetowym w Monachium. Otrzymał także nagrodę specjalną Rektora Akademii Poznańskiej za najlepsze wykonanie utworu polskiego, oraz nagrodę specjalną dziennikarzy i krytyków Województwa Kujawsko-Pomorskiego “Złotą Trąbę Eustachiusza”. W latach 1992 – 1998 roku związany był z organizacją Yehudi Menuhin Live Music Now (LMN), dla której wykonał setki koncertów. Dobre recenzje przyniosły mu opinię samego Maestro Sir Yehudi Menuhina, którego był ulubieńcem.

„…Gra tego artysty wyróżnia się oprócz znakomitej techniki dużą inteligencją muzyczną oraz ciepłym dźwiękiem, spontanicznością i uczuciowością. Dwa razy występował w renomowanej sali Prinzregententheater w Monachium na uroczystych koncertach LMN w obecności Lorda Yehudi Menuhina i Profesora Augusta Everdinga. Nie tylko z powodu jego wysokich kwalifikacji lecz także wielkiej autentyczności i miłego sposobu bycia – polecam jak najgoręcej Pana Wojtka Mrozka wszystkim kolegom muzykom, impresariom i sponsorom” (rekomendacja Yehudi Menuhina, Monachium, 10.03.1997)

Jedna z prestiżowych gazet monachijskich napisała:

“… należy do grona poszukiwanych na świecie artystów…” (artykuł w Süddeutsche Zeitung)

Artysta słynie z niekonwencjonalnych pomysłów i nieposkromionej wyobraźni. Nieustannie poszukuje nowych środków wyrazu, konsekwentnie przekraczając tradycyjne podejście do profesji muzyka-instrumentalisty. Wciąż poszerza zakres swej twórczej aktywności. Z właściwą sobie dynamiką wykracza poza schematy dzielące muzykę na popularną i elitarną. W swoich zaskakujących projektach łączy role wszechstronnego instrumentalisty, kompozytora, aranżera, dyrygenta i impresaria.

Od samego początku swojej kariery Mrozek poświęcił się życiu koncertowemu i koncertuje na całym świecie (Europa, Azja, Australia, Afryka, Ameryka Południowa i Ameryka Północna). Bierze udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych, w programach TV oraz nagraniach dla rozgłośni radiowych: Warszawa, Lublin, Szczecin, Kielce, Rzeszów, Olsztyn, Bydgoszcz, Toruń, Gdańsk, Wrocław, Praga, Monachium, Berlin, Paryż, Londyn, Miami, Oslo, Helsinki. Współpracuje z wszystkimi polskimi i wieloma zagranicznymi orkiestrami filharmonicznymi, a także z orkiestrami: Sinfonia Varsovia, Amadeus Chamber Orchestra, Leopoldinum, Capella Bydgostiensis, Wielka Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, International Orchestra of European Union, oraz z kwartetami: Camerata, Henschel, Rodin. Współpracuje także z artystami takimi jak: Krzesimir Dębski, Konstanty Andrzej Kulka, Michał Nesterowicz, Nigel Kennedy, Wolfgang Meyer, Bill Prince, Eddie Daniels, Charles Naidich, Orlando Garcia, Andrzej Ratusiński, Ingolf Turban, Konstanty Vileński, Krzysztof Herdzin, Zbigniew Namysłowski, Andrzej Jagodziński, Ewa Bem i inni. W latach 2002 – 2008 pełnił funkcję głównego dyrygenta Chamber Philharmonic Orchestra Leopolis, z którą wykonał kilkadziesiąt koncertów w roli dyrygenta i solisty w wielu krajach Europy.

Jego dyrygencki debiut miał miejsce w Katedrze Notre Dame w Paryżu (2002). Wkrótce po nim pojawiły się liczne propozycje koncertowe oraz oferta nagrania dla paryskiej firmy fonograficznej EROL płyty CD „Dworzak i Czajkowski – Serenady na orkiestrę smyczkową”. W 2003 roku odniósł także wielki sukces debiutując na scenie słynnej Carnegie Hall. Od tego czasu artysta permanentnie koncertuje w USA. Od 2003 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego międzynarodowego festiwalu „Muzyka w Sandomierzu”, gdzie w roku 2007 za skomponowanie Missa Solemnis Por JP II – „Beati Mundo Corde” otrzymał zaszczytny tytuł „Honorowego Obywatela i Mecenasa Kultury Ziemi Sandomierskiej”. Od 2010 roku pełni również funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Muzyczne Lato w Juracie.

Od 2010 roku na stanowisku adiunkta doktora prowadzi klasę klarnetu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku.

Wojciech Mrozek ma w swoim dorobku nagranie 32 płyty CD i 9 płyt DVD. Wśród jego kompozycji na szczególną uwagę zasługują: Missa Solemnis Por JP II, Kantata Culmiensis, Gaude Mater Polonia, Totus Tuus, Koncert na klarnet nr 1, Humoresque na 3 klarnety i orkiestrę oraz cykle kilkudziesięciu Tańców na klarnet solo i orkiestrę symfoniczną, kameralną lub smyczkową.

Agata Sava – mezzosopran

Wybitna wokalistka operowa i solistka.

Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Hochschule für Musik w Monachium. Doskonaliła swoje umiejętności także na wielu kursach śpiewu operowego. Podczas studiów została wyróżniona poprzez przyznanie jej dwóch prestiżowych stypendiów: DAAD – Dwuletnie Stypendium Rządu Niemiec oraz Yehudi Menuhin Live Music Now. Jest laureatką wielu konkursów wokalnych, m.in. II Nagrody w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Karlsbadzie. W latach 1993-1996 uczestniczyła w Festiwalu Münchener Biennale.

Agata Sava ma w swoim dorobku role w wielu premierach operowych: Carmen w Carmen G. Bizeta (Brno); Carewicz Fiodor w Borysie Godunowie M. Musorgskiego (Praga); Siebel w Fauście Ch. Gounoda (Praga); Książę Orłowski w Zemście Nietoperza J. Straussa (Isny); Dorabella w Così fan tutte  W.A. Mozarta (Praga).

Artystka regularnie bierze udział w  międzynarodowych festiwalach muzycznych, oraz  nagraniach dla TV i rozgłośni radiowych. Sava aktywnie koncertuje w: Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej. Artystka odbyła w latach 1999-2001 prestiżowe tournee w Szwajcarii i USA (Chicago Concert Hall) z Chicago Sinfonietta pod dyrekcją Maestro Paula Freemana. Występowała także z powodzeniem podczas tournee w Japonii, co przyniosło jej wiele pozytywnych recenzji i propozycji koncertowych. Agata Sava koncertuje i współpracuje stale z takimi instytucjami jak z: Chicago Sinfonietta, Opera w Pradze, Opera w Brnie, Opera w Libercu, Filharmonie Polskie oraz Polskie Orkiestry Kameralne, m.in.: Sinfonia Varsovia, Wielka Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestra Leopolis, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej, Orkiestra kameralna Wirtuozi Lwowa. Współpracuje także z dyrygentami: L. Svarovsky, Krzesimir Dębski, Paul Freeman, Jose Maaria Florencio Junior, Alexander C. Maschat, Jan Zbavitel, Hans Christian Hauser, Ulrich Weder, Wojciech Mrozek.

Agata Sava od 2003 pełni funkcję Dyrektora Letnich Kursów Muzycznych w Łebie. Jako wokalistka ma w swoim dorobku nagrania CD i DVD: “Missa Solemnis” J. Stamitza z Orkiestrą Filharmoniczną w Pardubicach pod dyrekcją L. Svarovskyego; “Na Styku Czterech Kultur” z Orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze pod kierownictwem Krzesimira Dębskiego; Missa Solemnis Sandomiriensis „Beati Mundo Corde” W. Mrozka.

Artystka aktywnie koncertuje na całym świecie. W roku 2012 odbyła tourne w USA i Ameryce Południowej.

 Roman Perucki – organy

Ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1986r. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Od roku 1997 jest profesorem gdańskiej Akademii Muzycznej (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych).

Jest Dyrektorem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Z jego inicjatywy powstało Gdańskie Centrum Muzyczno – Kongresowe, siedziba filharmonii. Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra”, z którym organizuje m.in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej (jeden z najsłynniejszych w świecie), Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów „Bliżej Bacha”, koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz festiwale organowe w kościołach Pomorza Gdańskiego. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Francji, Portugalii, Rosji, Meksyku oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie całej Polski. Jest jurorem wielu międzynarodowych konkursów organowych (Włochy, Francja, Czechy, Rosja, Polska). W swoim dorobku ma już ponad 2500 recitali. Koncertował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych świata, m.in. w Notre Dame (Paryż), katedra w Gandawie (Belgia), Mariinsky Theater (St. Petersburg), sala koncertowa The UANL Symphony Orchestra w Monterrey (Meksyk). Koncertuje w Polsce, w niemal wszystkich państwach Europy, w Rosji, Japonii, Chinach, Australii, Meksyku i USA. Dużą część koncertów wykonuje wspólnie ze swoją małżonką, skrzypaczką Marią Perucką.

Jest I. organistą Archikatedry Oliwskiej. Od 1999 roku jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej .

Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, posiada nagrania płytowe. Jego płytę „Messe pour les paroisses” Fr. Couperina Bohdan Pociej uznał w „Ruchu Muzycznym” za najlepsze nagranie roku 1991 wydane w Polsce, a II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka. W swoim dorobku posiada platynową płytę, wydaną w 1998 roku. Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym najwyższe odznaczenia papieskie: Pro Eclessiae et Pontifice, przyznane przez Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Order św. Sylwestra nadany przez Papieża Benedykta XVI. W roku 2005 r. uzyskał złotą odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2007 roku otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną – Gryfa Pomorskiego za rok 2006 oraz nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.