Bez kategorii

Koncert inauguracyjny | Gdynia Classica Nova

Koncert inauguracyjny – 28 maja

Antonio Vivaldi, jeden z najgenialniejszych i najbardziej rozpoznawalnych kompozytorów wszech czasów, doprowadził formę koncertu solowego do doskonałości. Co prawda Igor Strawiński miał złośliwie powiedzieć, iż Vivaldi czterysta razy napisał ten sam koncert, ale jego krytyka (na szczęście!) nie przeszkodziła włoskiemu kompozytorowi w zrobieniu oszałamiającej światowej kariery.

Najbardziej znanymi i bijącymi rekordy popularności koncertami Vivaldiego są Le Quattro Stagioni, czyli słynne Cztery pory roku pochodzące z cyklu 12 koncertów z op. 8 opatrzonych wspólnym tytułem Il Cimento dell`armonia e dell`invenzione wydanych w 1725 roku w Amsterdamie. Są one typowym przykładem muzyki programowej, a każdy z koncertów poprzedzony jest sonetem opisującym kolejne pory roku. Cztery pory roku śmiało mogą pretendować do rangi największego przeboju muzyki klasycznej XX wieku – znajdują się w repertuarze najznakomitszych skrzypków i orkiestr, doczekały się trudnej do zliczenia ilości nagrań.

W ramach tegorocznej edycji Gdynia Classica Nova usłyszymy Cztery pory roku w trakcie koncertu inauguracyjnego w wykonaniu charyzmatycznego skrzypka Mariusza Patyry oraz Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyr. Wojciecha Rajskiego. Do gdyńskiego wykonania zaprosiliśmy również znakomitego jazzmana, pianistę i aranżera Artura Jurka, który specjalnie dla nas oryginalną partyturę Vivaldiego „opakował” we współczesne brzmienia elektronicznych instrumentów klawiszowych i organów Hammonda.

Zapraszamy Państwa 28 maja o g. 21 do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.


28 maj | piątek | g. 21 
bilety: 30 zł / 15 zł 

LINK DO ZAKUPU BILETÓW ONLINE:

https://gck.interticket.pl/program/gdynia-classica-nova-2021-i-6387

kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa


Polska Filharmonia Kameralna Sopot

Mariusz Patyra (skrzypce)

Artur Jurek (aranżacja, organy hammonda, instrumenty klawiszowe)

Wojciech Rajski (dyrygent)

Antonio Vivaldi: Cztery pory roku op. 8

—————————————————————————————————-
Author


Avatar